http://www.iuventa-zhk.chemkostavarena.sk/files2/2j4kx6pxo7rjhw8i.jpg V poslednej dobe sa veľa hovorí o tom, že Iuventa Michalovce nechce uvoľňovať mladé hráčky bez finančnej kompenzácie. Na tú ale má nárok podľa platného predpisu Slovenského hádzanárskeho zväzu, kde sa jasne píše o tom, že za hráča či hráčku do 23 rokov môžu kluby pýtať výchovné. To zaplatila Iuventa napríklad v lete za Nikoletu Trúnkovú, ale aj za ďalšie hráčky, ktoré teraz patria k oporám prvého tímu (Habánková, Holešová, predtým Nagyová či Olšovská). Na túto tému sa rozhodol reagovať prostredníctvom našej stránky aj športový riaditeľ Iuventy Radoslav Kozlov a jeho stanovisko vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.

„Veľakrát som počul, či mal možnosť si prečítať, že Iuventa Michalovce nechce uvoľňovať hráčky do iných klubov. Zisťoval som preto túto skutočnosť na správnej rade klubu, pretože ako bývalý hráč sa s týmto stanoviskom absolútne nedokážem stotožniť. Ako som zistil, skutočnosť je trochu iná. Problémom je, že niektoré mladšie talentované hráčky Iuventy Michalovce dostali ponuku z iných klubov s prísľubom, že tam budú pravidelne hrávať. Prípadne zmenili svoje rozhodnutie z iných pochopiteľných dôvodov(napr. škola). Problémom nie je ani tak to, že naše hráčky dostavajú ponuky. To nás samozrejme veľmi teší, keďže je to výsledok úžasných podmienok v Iuvente a skvelého prístupu k tréningu samotnej hráčky. Problémom je, že za tieto talentované hráčky ostatné kluby väčšinou nie sú schopné, či ochotné zaplatiť výchovne. To znamená, určitú sumu peňazí podľa prestupového poriadku SZH, ktorú by sme mohli použiť na obstaranie inej hráčky pre A tím.

V prípade ak sme v minulosti žiadali hráčky do 23 rokov z iných klubov my, samozrejme sme výchovne platiť museli, keďže taký je prestupový poriadok SZH. Na základe nášho postoja (to znamená, že v prípade ak nejaký klub prejaví záujem o našu hráčku do 23 rokov očakávame, že klub za takúto hráčku zaplatí výchovne podľa prestupového poriadku SZH, ktorým sa riadia všetky kluby v rámci SR) si niektoré hráčky takto vypestovali až averziu voči svojmu materskému klubu, ktorý ich hádzanársky vychoval. Domnievajú sa, že klub im bráni v ich hádzanárskom raste. To je nám pochopiteľne veľmi ľúto. Chápeme, že spomínane hráčky vidia pred sebou osobnú príležitosť, ktorú chcú využiť. Sami radi využívame príležitosti, ktoré nám život prináša. Taktiež však sami musíme dodržiavať pravidlá súťaže v ktorej pôsobíme. Niektoré z nich sa nám tiež nepáčia, ale rešpektujeme ich. Už v samotnej hádzanej sú určité pravidlá podľa ktorých sa hrá.

Tak ako je pre hráčky výhodnejšie poznať pravidlá hádzanej a hrať podľa nich. V opačnom prípade môžu hrať podľa svojich pravidiel a potom sa hádať s rozhodcami. No je pravidlom, že to veľmi nepomáha a doplácajú na to samotné hráčky. Tak je tiež pre hráčky a ich rodičov veľmi výhodne poznať aj pravidlá prestupového poriadku SZH, ktorý je verejne dostupný na: http://slovakhandball.sk/article/5770c2428962b7e942cbe5c1. Ak by sme ale predsa tieto hráčky uvoľnili bez finančnej kompenzácie, nemal by kto hrať za náš A tím. Respektíve by sme museli získať ďalšie zdroje a obstarať hotové hráčky. Ak by som to mal prirovnať ku kvetinovej záhrade, tak my ako záhradníci za peniaze od sponzorov vypestujeme nádherne kvetiny, o ktoré je záujem aj u iných záhradníkov. Tie následne zadarmo presadíme do susednej záhrady, pretože tam by podľa ich názoru vynikli viac a potom za ďalšie peniaze kúpime iné kvetiny od iného suseda, aby sme doplnili vlastnú záhradu. Tento model nám nedáva zmysel a jednoducho momentálne ho nedokážeme financovať. Možno si poviete aké kvetiny? Čo to melie, to sú predsa hráčky v podstate ešte deti a robia to pre radosť. Veď chce ísť študovať preč, či jednoducho potrebuje zmeniť prostredie. To je nespravodlivé. Veď dostávate peniaze aj od mesta a iných organizácii.

Otázkou nie je ani tak to, či to je alebo nie je spravodlivé. Otázkou je, či sa nájde sponzor, ktorý by chcel financovať výchovu našej mládeže s tým, že ich následne zadarmo uvoľní do iných klubov. Ak sa takýto sponzor nájde, radi ho u nás uvítame. Dovtedy Iuventa Michalovce zadarmo uvoľní všetky svoje hráčky nad 23 rokov, ktoré nemajú platný kontrakt. Pri hráčkach do 23 rokov je na nich samotných, ako sa rozhodnú. Nebudú alebo budú rešpektovať prestupový poriadok SZH? Iuventa Michalovce za svoju hráčku nikdy nežiadala väčšiu sumu, ako stanovil SZH v prestupovom poriadku! To ani nemôžeme, také sú pravidlá SZH, ktoré rešpektujeme. Prestupový poriadok je verejne dostupný na: http://slovakhandball.sk/article/5770c2428962b7e942cbe5c1.“

Zdieľaj

Prečítané: 1205x
TOPlist©2010-2011 IUVENTA Michalovce. Všetky práva vyhradené. Vytvorila: NIKA PRESS s.r.o
Design: Richard Max