http://www.iuventa-zhk.chemkostavarena.sk/files2/whxnrtxjsw6yay7a.jpg Slovenská hádzanárska reprezentácia žien prišla o svoju dlhoročnú veľkú oporu. S národným tímom sa v nedeľu v zápase 2. kola II. fázy kvalifikácie ME 2018 proti Poľsku rozlúčila Lýdia Jakubisová. Onedlho 36-ročná krídelníčka sa rozhodla dať priestor mladším nasledovníčkam.

"Už som chcela skončiť po júnovom stretnutí kvalifikácie MS 2017 v Bratislave proti Maďarkám. Baby ma však prehovárali, tak som povedala, že ešte jeden reprezentačný duel odohrám," uviedla Jakubisová, ktorej lúčenie pred nitrianskym publikom pokazil len nepriaznivý výsledok súboja s Poľkami - vysoká prehra 20:29. Ona sama bola s 5 gólmi najlepšou strelkyňou SR. "Škoda toho rezultátu. Bol to môj posledný zápas v reprezentácii, na klubovej úrovni pokračujem ďalej. Pocitovo to nebolo nič extra zvláštne. Mám dostatok skúseností, že sa od toho dokážem odosobniť. Zrejme si to viac uvedomím až vtedy, keď nebudem chodiť na zrazy národného tímu," rozhovorila sa bojnická rodáčka, ktorá si pred posledným vystúpením prevzala od prezidenta Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Jaroslava Holešu na pamiatku zarámovaný reprezentačný dres so svojím tradičným číslom 28. "Pôsobila som v reprezentácii veľa rokov, prežila som tu toho dosť. Vždy som sa sem rada vracala a kvôli dievčatám by som tu rada zostala aj ďalej, ale je toho už na mňa dosť v klube, začala som tiež pracovať a mám rodinu, takže sa budem venovať aj niečomu inému. Nikdy som nemyslela, že budem trénovať a teraz sa už tretí rok venujem aj deťom, čo ma baví. Myslím si, že nastal pravý čas, aby sa namiesto mňa už mladé naháňali, takže už stačí," pokračovala najlepšia hádzanárka SR za rok 2012.

Jakubisová debutovala v národnom tíme pod vedením českého trénera Vojtěcha Mareša, odvtedy si pripísala na konto 126 štartov a 471 gólov. "Ja som si svoje pôsobenie v reprezentácii doslova odpracovala, kým som dostala šancu. Ako mladá hráčka som začínala na tribúne pri nakrúcaní zápasov na kameru, potom som sa dostala na lavičku, následne prepracovala na ihrisko. Myslím si, že to bolo celkom fajn. Nečakala som, že budem hrať hádzanú ešte aj v tomto veku. Z toho sa teším. Kým ma to baví a zdravie slúži, tak prečo by som v tom nepokračovala," zaspomínala si ľavoruká hráčka úradujúceho bundesligového vicemajstra Thüringer HC a veľká bojovníčka, ktorej najkrajšie spomienky na reprezentačnú kariéru sa viažu s účasťou na ME 2014, kde prispela k 12. miestu. "Jednoznačne vrcholom bolo účinkovanie na kontinentálnom šampionáte v Chorvátsku a postup zo základnej skupiny. Do pamäte sa mi vryl najmä víťazný duel so Srbskom i moje góly v ňom. Keď si naň pomyslím, vždy mám zimomriavky. Naopak, smútok sa spája s každou nevydarenou kvalifikáciou."

Na otázku ohľadom prípadného návratu do reprezentácie v budúcnosti Jakubisová odvetila: "Nikdy nehovor nikdy, ale myslím si, že už nie. Vidím, že na mojom poste máme hráčky, ktoré ma môžu zastúpiť. Navyše, krídlo nie je až taký dôležitý post ako spojka. Azda v prípade postupu na ME by som to zvažovala, ale bolo by to nefér voči ostatným hráčkam, ktoré sa o postup zaslúžili. Takže to nechajme na ne." Na svoje reprezentačné kolegyne však neplánuje zanevrieť. "Pokiaľ mi to čas dovolí, tak ich prídem povzbudiť. Keďže však žijem v Nemecku, tak osobne mi to zrejme často nevyjde. Budem ich však sledovať na diaľku a zostanem s nimi v kontakte."

SITA

Zdieľaj

Prečítané: 164x
TOPlist©2010-2011 IUVENTA Michalovce. Všetky práva vyhradené. Vytvorila: NIKA PRESS s.r.o
Design: Richard Max