http://www.iuventa-zhk.chemkostavarena.sk/files2/gt0g7bg2n5wkwtej.jpg Hádzanárske majsterky z Michaloviec sa už pripravujú na novú sezónu. Zemplínčanky oficiálne odštartovali letnú prípravu vo štvrtok 13. júla, avšak s tréningovým procesom začali bez niekoľkých reprezentantiek už tri dni predtým. V porovnaní s predošlými tromi sezónami bude príprava Iuventy pozmenená, pretože v tomto roku šampiónky neabsolvujú sústredenie v Liptovskom Jáne.

„Zvolil som sedemtýždňový model prípravy. Zhruba tri týždne budeme mať na nabratie objemov, aby sme potom mohli ísť do špecifických vecí. Začiatok prípravy strávime v domácich podmienkach, kde máme k dispozícii atletickú dráhu, plážové ihrisko, našu halu a posilňovňu. Chcem využiť aj futbalové ihrisko, pretože tráva viac šetrí kĺby pri behoch,“ povedal na úvod tréner Michalovčaniek František Urban.

V auguste príde na rad štvortýždňový blok, ktorý už bude viac zameraný na hernú stránku. „Túto časť prípravy začneme domácim turnajom Memoriál Tomáša Jakubču, na ktorom privítame tri kvalitné celky Kisvárdu, Brašov a Lublin. Kvôli prípravám európskeho šampionátu kadetiek, ktorý sa uskutoční v Michalovciach, už potom nebudeme mať k dispozícii svoju halu, preto hneď po domácom turnaji odcestujeme na kondično-herné štvordňové minisústredenie do Kisvárdy, odkiaľ sa hneď presunieme do Székesfehérváru, kde nás preveria ďalší silní súperi domáci Fehérvár a Dunaújváros,“ pokračoval Urban. Ďalej sa žlto-modré predstavia na päťdňovom turnaji v českom Hodoníne, kde každý deň odohrajú po jednom zápase. „Keďže tam budeme mať aj halu, tak si aj potrénujeme. Generálku na WHIL sme pôvodne mali absolvovať v Koprivnici, ale nakoniec ju odohráme v Kisvárde. Na turnaji tam budú okrem domáceho tímu aj Zalau a Békéscsaba.“

Veľký prievan v kádri
Po skončení uplynulej sezóny sa v michalovskom kádri udialo zmien viac než dosť, keď z neho odišli Raquel Alvarez Lafuenteová, Adriana Medveďová, Julija Chernovová, Katsiaryna Dubovcovová, Slavica Schusterová, Olga Perederijová a Sofia Nagyová. „Skrz novej vízie majiteľov klubu budeme dávať viac príležitostí našim odchovankyniam a slovenským talentom, ktoré hrajú za mládežnícke reprezentácie. Nedávno na Slovensku odštartoval aj projekt Regionálnych hádzanárskych centier a jeden z nich bol zriadený aj u nás. Prostredníctvom neho chceme časom sťahovať najlepšie hráčky z okolitých klubov, ktoré potom budeme postupne zapracovávať do nášho prvého tímu,“ načrtol nové klubové plány Urban. Do družstva pribudli z vlastného dorastu brankárka Katarína Muliková, spojka Adriana Holejová a krídelníčka Lenka Holubová, okrem nich je novou tvárou aj mládežnícka reprezentantka Nikoleta Trúnková, v uplynulej sezóne pivotka bratislavského ŠKP.

Pôvodne mala v Iuvente pôsobiť už len jediná legionárka, po zranení zotavujúca sa Ukrajinka Jevgenija Levchenková, avšak napokon k nej pribudli ďalšie tri – Macedónka Nataša Antičová (vlani obliekala dres Dunarei Braila), Ukrajinka Iryna Jablonská (Užhorod) a jej krajanka Daria Kotová (Kastamonu). „Na dané posty sme nemali nikoho z vlastných radov a ďalšie slovenské hráčky, ktoré sme oslovili, nemali záujem o pôsobenie v Iuvente. Antičová a Jablonská sú reprezentačné brankárky, ktoré majú odlišný štýl chytania, čo ma teší. Verím, že budú oporami a zapadnú do mojej filozofie hry, aby sme z dobrej obrany vychádzali do rýchlych protiútokov. Kotová pochádza z Užhorodu, vlani vyhrala turecký titul. Hráva na pravej strane, či už na spojke, alebo krídle.“

V hre je aj návrat kanonierky Tetyany Trehubovej-Fiľkovej, ktorá minulú sezónu vynechala kvôli materským povinnostiam.V najbližších dňoch má absolvovať kontrolu u svojho gynekológa, keďže rodila cisárskym rezom. Tam sa dozvie, či môže vstúpiť do tréningu, alebo koľko ešte musí počkať, aby mohla ísť do záťaže. Som s ňou predbežne dohodnutý, že keď všetko dobre dopadne, začiatkom augusta sa pripojí k družstvu a možno v úvodných kolách WHIL by mohla naskočiť do zápasov na niekoľko minút,“ hovoril tréner.

Európa ho mrzí
Po odchode viacerých opôr je otázne, akou silou budú disponovať Zemplínčanky v blížiacom sa ročníku, v ktorom budú obhajovať tripple. „Veľmi dôležité bude to, aký kolektív sa vytvorí. To, že sme vlani vo WHIL neprehrali ani jeden zápas, sa nám podarilo hlavne vďaka súdržnosti hráčok. Verím, že sa dobre aklimatizujú nové hráčky. A tiež dúfam, že aj tie dievčatá, ktoré mali v minulej sezóne dobrú formu, napríklad Wollingerová, Holešová, Rebičová a Habánková, budú v kvalitných výkonoch pokračovať. Na otázku, či sme sa oslabili, alebo nie, budem vedieť odpovedať skôr na konci prípravy,“ odvetil Urban.

Po trinástich rokoch bude Iuventa prvýkrát chýbať na európskej pohárovej scéne. Ligu majstrov hrať nechcela, do Vyzývacieho pohára ju zaradiť nechceli. „Je to ľúto všetkým, že v Európe hrať nebudeme. Mrzí to nielen mňa, ale aj hráčky, ktoré sa mohli v Európe ukázať a nabrať ďalšie skúsenosti. V pohárových dvojzápasoch museli ísť vždy na doraz. Je na škodu, že žiadny ženský slovenský tím nebude účinkovať v európskom pohári. Som však rád, že aspoň v príprave narazíme na kvalitných súperov, ktorí nás dobre otestujú,“ uzavrel debatu František Urban, ktorý pred pár týždňami predĺžil so slovenským majstrom zmluvu na ďalšiu sezónu s opciou na nasledujúci rok.

Zdroj: Denník Korzár

Zdieľaj

Prečítané: 605x
TOPlist©2010-2011 IUVENTA Michalovce. Všetky práva vyhradené. Vytvorila: NIKA PRESS s.r.o
Design: Richard Max